Doména (neboli doménové jméno) je unikátní název, který v internetu nahrazuje jinak číselné vyjádření umístění serveru, známé jako IP adresa. Hlavní funkcí domény je usnadnit nalezení a navštívení konkrétního serveru. Příkladem domény je zápis www.webnia.cz.
Doména je zpravidla tvořena posloupností několika částí oddělenými výhradně tečkami, které si představíme níže. Doménové jméno není citlivé na velikost písmen, každá část může mít až 63 znaků a celkem ji může reprezentovat až 255 znaků. Zajímavostí je, že počet částí není omezen a platné doménové jméno tak může být složeno až ze 127 částí s jedním znakem.
Doménové jméno je při čtení zleva doprava složeno z nejvíce specifické části až po nejobecnější. K překladu doménových jmen na IP adresy a obráceně slouží systém DNS (Domain Name System).
Části doménového jména
Doména I. řádu
Zjednodušeně se jedná o poslední část doménového jména, kterou označujeme doména nejvyššího řádu (z anglického top-level domain; TLD). Smyslem této části je kategorizace doménového jména dle národních, generických, infrastrukturních nebo geografických koncovek.
Národní domény
Představuje seznam domén nejvyššího řádu sdružující domény jednotlivých zemí. Zpravidla bývají dvoupísmenné. Pro Českou republiku všem známá koncovka cz.
Generické domény
Sdružuje seznam domény nejvyššího řádu, jejichž název je minimálně třípísmenný a zahrnuje celou řadu názvů, které neustále přibývají. Mezi prvními generickými doménami se objevili koncovky jako com, net, org, edu, gov nebo mil. K velmi oblíbeným generickým doménám patří mimo již vyjmenované například online, info nebo cloud.
V dnešní době však narazíte i na spoustu vtipných nebo při nejmenším zajímavých domén nejvyššího řádu jako jsou beer, pizza, ninja, meme nebo george.
Geografické domény
Zpravidla se jedná o koncovky sdružující města, provincie nebo oblasti. Příkladem geografických domén je london, nyc, berlin nebo cat (webové stránky v katalánštině).
Infrastrukturní domény
Domény určené pro vnitřní mechanismy internetu. Aktuálně je známá pouze koncovka arpa, se kterou se však běžný uživatel internetu nesetká. Na rozdíl od výše zmíněných kategorií nemáte možnost registrovat doménové jméno s touto koncovkou.
Doména II. řádu
Reprezentuje samotný název webových stránek, internetových obchodů, webových portálů, služeb nebo jiného projektu umístěného v internetu. Pro název lze využít znaků anglické klávesnice a pomlčky. Maximální délka je již zmíněných 63 znaků. Příkladem je webnia.
Doména III. řádu
Doména III. řádu, též označována jako subdoména, představuje rozšíření (nebo upřesnění) domény II. řádu. Často se můžeme setkat se subdoménou eshop, magazin, blog nebo kariera. Konkrétně blog.aktualne.cz, magazin.aktualne.cz nebo kariera.army.cz. Počet těchto rozšíření je omezen pouze maximální délkou celého doménového jména a teoreticky lze vytvořit doménu až se 127 částmi s jedním znakem.
Kolik stojí doména?
Cena roční registrace domén nejvyššího řádu je různá a záleží na její exkluzivitě. Za běžně dostupné národní (cz, sk, pl) a generické (com, net, org, info, online) domény zaplatíte řádově nižší stovky korun ročně. Exkluzivní domény jako bar, bio, black, beer, archi, creditcard, dating zaplatíte nižší tisíce korun ročně. Ceny nejdražších domén nejvyššího řádu jako například luxury, hosting se pohybují na hranici deseti tisíc korun ročně. Doménu cz si lze na rok pořídit již od 150 Kč bez DPH.
Nejlevnější domény .cz na českém trhu:
Zajímavosti ze světa domén
Rekordmanem mezi doménovými jmény je doména s celkem 77 znaky:
theofficialabsolutelongestdomainnameregisteredontheworldwideweb.international
Za zmínku stojí i doména s největším počtem jednoho znaku:
ee.eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.ee
A do třetice doména s nejdelším číselným názvem:
999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999.one