Stále významnější role sociálních sítích, snadná možnost šíření informací a především sledování známých profilů neznámých lidí. To vše vede k přehlcení uživatele informacemi, u kterých lze jen těžko ověřit, zda jsou pravdivé. Co je pravda, co není a lze to vůbec poznat?
Denně jsou rozesílány miliardy nevyžádaných e-mailů a zpráv uživatelům po celém světě. Zpravidla obsahují falešné prosby o pomoc, smyšlené výzvy a petice, varování před neexistujícími viry a útoky, pyramidové hry, nabídky na snadné zbohatnutí, podvodné loterie nebo řetězové dopisy.
Ve smetišti těchto zpráv, článků a odkazů je velmi složité hledat informace, které jsme obdržet měli a především chtěli. Velmi často se stává, že i nevyžádaná pošta projde filtrem e-mailové klienta, logickým uvažováním našich přátel nebo se zobrazí na webovém portálu, který pravidelně navštěvujeme. Jak v tomto případě ověřit pravdivost informací?
Zjistěte zdroj informací a jeho důvěryhodnost
Prvním krokem v pátrání po relevanci získaných informací je zjistit jejich zdroj. A nejlépe ten úplně první. K tomu nám pomůže navštívit webové stránky autora, zjistit jaká je jejich historie, kdo webové stránky provozuje a případně kdy a kým byla daná informace na stránkách publikována. Některá z informací chybí, je zastaralá nebo není uveden autor? Pokud je informace sdílena prostřednictvím příspěvku na sociální síti, můžeme se na podrobnosti doptat v komentářích. V opačném případě bude další pátrání zcela zbytečné a informaci netřeba brát vážně.
Tato metoda však není stoprocentní. Velmi často se stává, že falešné zprávy jsou přepsány ze zahraničních zdrojů a při jejich vyhledávání v českém vyhledávači jednoduše neuspějete.
Ověřte si přiložené fotografie a videa
Zahrnuje příspěvek fotografii nebo video? Pokuste se ověřit jejich zdroj a pídit se, zda existuje neupravený originál. Jako skvělý nástroj vám poslouží reverzní vyhledávání od společnosti Google, které hledá stejné nebo alespoň podobné užití obrázku. Alternativní možností je nativní funkce prohlížeče Google Chrome, kde po pravém stisknutí tlačítka myši nad obrázkem můžete zvolit možnost „Vyhledat obrázek pomocí vyhledávače Google“.
Dalším užitečným nástrojem je TinEye, který rovněž reverzně prohledává užití obrázků na webových stránkách a FotoForensics, který dokáže odhalit, zda daná fotografie nebo obrázek prošla před publikací na internetu úpravou v grafickém programu.
Zkontrolujte, zda stejnou zprávu již někdo neřeší
Jde se o skvělou, úchvatnou, dech beroucí, tragickou, vysoce emotivní, krajně nebezpečnou nebo přímo bombastickou informaci? Pak je vysoce pravděpodobné, že nejste jediní, kdo relevantnost této zprávy zrovna řeší. Pokuste se zprávu vyhledat znova v internetovém vyhledávači nebo navštivte portál HOAX.cz, kde se podobných nesmyslů nachází celá řada.
Nenašli jste? Vyzkoušet můžete i další online databáze hoaxů. Například Manipulátoři.cz, Nebuďoběť.cz nebo slovenské Mýty.sk
Používejte selský rozum
Dozvěděli jste se, že jste vyhráli jednu miliardu australských dolarů a k vyplacení odměny stačí zaslat otisk levé tlapky kocoura vašich sousedů? V tomto případě pravděpodobně využijete selský rozum a zprávu ihned (po odeslání otisku tlapky kocoura) odstraníte. Stejně tak byste měli postupovat i v případech, že u informace není na první pohled patrné, že je klamavá.
V každém případě je to signál k tomu, abychom při nakládaní s takovou informací a případně při jejím dalším šířením byli opatrní a zdrženliví.