Blíží se vydání nové aktualizace prohlížeče Chrome. V pořadí již 68. verze jednoho z nejpoužívanějších prohlížečů od společnosti Google je plánována na červenec tohoto roku a zaručeně nepotěší provozovatele řady webových stránek. Provozujete webové stránky a stále používáte HTTP protokol? Potom si tento článek určitě přečtěte.
Po vydání aktualizace budou všechny webové stránky, které jsou dostupné pomocí HTTP protokolu, označeny za nedůvěryhodné. Varování bude zobrazeno ve stavovém řádku vedle URL adresy webové stránky. Zabezpečte webové stránky ještě dnes prostřednictvím SSL/TLS digitálních certifikátů, které výrazně pomáhají šifrovat spojení mezi prohlížečem a serverem, kde zpravidla dochází k výměně citlivých firemních nebo osobních dat.
Proč přejít na HTTPS protokol?
1. Zabezpečení dat
Jako provozovatel webových stránek jste zodpovědný za ochranu dat a osobních údajů vašich uživatelů, kteří na webové stránky denně přistupují pomocí HTTP protokolu a jsou tak ideálním cílem pro případné zneužití. Citlivá data odesílaná prostřednictvím HTTP protokolu mohou být odposlouchávána a následně zneužita nebo zveřejněna. Komunikaci mezi vaším webem a uživatelem je potřeba chránit.
2. HTTPS vyžadují služby třetích stran
Celá řada webových služeb a aplikací vyžaduje komunikaci výhradně prostřednictvím HTTPS protokolu. Příkladem jsou zbožové srovnávače Zboží.cz nebo Google nákupy, které patří mezi jedny z nejvyužívanějších služeb třetích stran tuzemskými e-shopy. Dalším příkladem služby třetí strany, kde se neobejdete bez HTTPS protokolu je platební brána GoPay, kde je aplikace SSL certifikátu nutností. Bez zabezpečeného HTTPS protokolu se neobejdete ani při implementaci možnosti přihlášení prostřednictvím sociální sítě Facebook nebo využívání jiných částí Facebook API.
Počet externích služeb, které vyžadují protokol HTTPS ke své implementaci je celá řada a jejich počet v poslední době dramaticky narůstá.
3. Zvýhodnění ve vyhledávání
Od 1. ledna minulého roku zvýhodňuje vyhledávač Google webové stránky přístupné prostřednictvím HTTPS protokolu. Jedná se tak o určitý způsob motivace provozovatelů webových stránek k modernizaci a přechodu na HTTPS protokol. Je tedy vysoce pravděpodobné, že se díky nasazení SSL certifikátu dočkáte lepších pozic ve vyhledávání.
4. Důvěryhodnost webových stránek
Důvěryhodnost je klíčovým faktorem při rozhodování vašich zákazníků. Představte si, že potencionální zákazník přijde na pěkně zpracované webové stránky, kde se nachází unikátní a správně strukturované informace, které napomáhají v provedení konverzní akce, například nákupu, objednávky nebo registrace.
První dojem však naruší a definitivně překazí adresní (stavový) řádek, kde je červeně vyznačeno, že jsou webové stránky nedůvěryhodné. Pravděpodobnost, že zákazník dokončí konverzní akci vyplněním objednávkového nebo registračního formuláře je nyní nulová.
Je zřejmé, že důvěryhodnost webových stránek je zcela klíčová a může mít formu konkurenční (ne)výhody.
Jak získat HTTPS protokol?
Pro zajištění bezpečné komunikace mezi vaší webovou stránku nebo službou (serverem) a zákazníkem (prohlížeč) je nutné využít některého z veřejně dostupných SSL certifikátů. SSL certifikát je speciální šifrovací klíč, který zajistí, aby komunikace mezi prohlížečem a serverem byla zabezpečená.
V praxi existuje celá řada SSL certifikátů, které se liší rozsahem zabezpečení v rámci jedné domény (např. www.webnia.cz) nebo sloučením několika domén a případně subdomén (např. www.blog.webnia.cz) dohromady.
SSL certifikát pro Vás rádi zajistíme, navíc za nejnižší cenu na trhu. Pomůžeme vám s výběrem toho nejvhodnějšího a implementujeme jej na vaše webové stránky. Pro ukázku se můžete podívat na realizované projekty pro naše klienty, které běží na zabezpečeném SSL certifikátu. Napište nám a získejte zabezpečení pro vaše webové projekty ještě dnes.